FİLTRE KAHVE…

ÜZERİNDE ADIMIZIN YAZILDIĞI KARTON BARDAKLAR VEYA TERMOS BARDAKLAR İLE YOLCULUKTA, YÜRÜYÜŞLERDE, OKULDA, İŞ YERİNDE,SOSYAL MEDYADAKİ RESİMLERDE HER YERDE BİZİMLE.

Almanya’da yaşayan Melitta Bentz, 1908 senesinde kahve içerken telvenin ağzına gelmesinden rahatsız olmuş ve evdeki imkanları ile filtre kahveyi icat etmiştir. Daha sonra gerekli ekipmanlar ile üretim yaparak patentini almıştır. Sonrasında şirket kurarak bu ürünün satışını yapmaya başlamıştır. Bu şirket günümüzde hala faaliyet göstermektedir. Bu aşamadan sona filtre kahvede yaygınlaşmış ve üreticiler o günden bugüne farklı buluşlar deneyerek filtre kahve makinesinin bugünkü halini elde etmişler ve piyasaya sunmuşlardır.

FİLTRE KAHVE: Kahve çekirdeklerinin öğütülerek demlenmesi ve süzülmesi ile hazırlanır.Çözünür kahveler gibi suda erimez. Kahveniz ne kadar taze ise kokusu da o kadar yoğun olacaktır.İmkanınız varsa kahve çekirdeklerini içime hazırlarken öğütmeniz tavsiye edilir.


Nasıl demlenir? Kullanılan ekipmanlara göre farklı cevaplar verilebilmektedir. Ancak herkesin maliyeti açısından daha kolay ulaşabilir olduğu french press üzerinden örnek vermek gerekirse:

FRENCH PRESS

Öncelikle french press sıcak su ile ısıtılmalı ve içerisindeki su dökülmelidir. Ardından kişi başı 15 gram kalın çekilmiş filtre kahve french presse eklenmeli ve üzerine 300 ml kaynamış ve biraz bekletilmiş (90-92 derece) olan içme suyu yavaş yavaş eklenerek kapatılmalı ve demlenmesi için 3-5 dakika bekleyerek presleme yapılmalıdır ve sıcak su ile ısıtılmış fincana dökülerek tüketilmelidir. Dilerseniz süt, krema veya hindistan cevizi yağı da ekleyebilirsiniz.

Ayrıca kullanılan diğer yöntemler olan damlama tekniği ise kağıt veya metal filtre kullanılarak yapılır.

Metal filtre kullanılacaksa, kahve çekirdekleri, filtreden sızmamaları için daha kalın öğütülürler. Kağıt filtrede ise, biraz daha ince tanecikler tercih edilir.

KAĞIT FİLTRE

Kahvenin uzun süre taze kalabilmesi için öğütülmüş olarak değil, çekirdek olarak satın alınması önerilmektedir. El değirmenleri ya da öğütme makineleri kullanarak dilediğiniz zaman, ihtiyaç duyduğunuz miktarda ve demleme yönteminize uygun kalınlıkta kahve öğütebilirsiniz.

Çekirdek kahve almanın avantajlarından biri de, farklı kahveleri harmanlayabilme şansı sunmasıdır.

Filtre kahvenin kalitesini; kahve çekirdeklerinin, filtrenin ve suyun özellikleri belirler. Bunun yanı sıra kahvenin taze olması, çekirdeklerin demleme araçlarına uygun olarak öğütülmesi, demlendikten sonra uzun süre bekletilmemesi ve yeniden ısıtılarak tüketilmemesi gerekir.

En çok merak edilen ise farklı bölgelerde üretilen kahvelerin özellikleri nelerdir?

KAHVE ÇEKİRDEKLERİ

1.AFRİKA


ETİYOPYA: İlk durağımız kahvenin ana vatanı Etiyopya. Hâlâ dünyanın en büyük kahve üreticilerinden biri olma özelliği taşıyan Etiyopya’da kahve, işlenme şekline göre ayrışıyor. Doğal olan çekirdekler daha meyveli, arıtıcı bir tat verirken toplandıktan sonraki 12 saat içinde kabukları soyulan ve “yıkanmış” adı verilen çekirdekler çiçeğimsi, çayı andıran bir tada sahip.

KENYA: Kıtanın diğer ucunda bulunan Kenya ise parlak, meyveli ve asit oranı oldukça yüksek çekirdeklere sahip. Şaşırtıcı ama, Kenya kahvesinin tadı zaman zaman şarabı andırabiliyor.

TANZANTA: Tanzanya, “Peaberry” denilen börülce şeklinde, kavurması oldukça kolay olan çekirdekleriyle öne çıkıyor. Kavurması oldukça kolay olan bu çekirdek, turunçgiller ve dut benzeri meyveleri akla getiren bir tada sahip.

2.AMERİKA

BREZİLYA: Son 150 yıldır en büyük kahve üreticisi olma ünvanı taşıyan Brezilya, dünya üzerindeki tüm kahvenin üçte birini tedarik ediyor. Kendiliğinden ortaya çıkan kreması sayesinde özellikle espresso bazlı içeceklerde tercih edilen Brezilya kahvesi, asidite bakımından da zengin. Hafif kavurma teknikleriyle daha lezzetli olan Brezilya kahvesi, ağızda fındığı ve bitter çikolatayı andıran bir tat bırakıyor.  

KOSTA RİKA:Orta Amerika’nın en güzel kahvesi Kosta Rika’dan gelir! Kosta Rika kahvesinin keskin asiditesi her yudumda kendini hissettirir ve tatlı bir aromaya sahiptir. Genellikle küçük çiftliklerde yetiştirilen Kosta Rika kahvesinin lezzeti de üretim sürecindeki titizlikten gelir.

GUATEMALA: Guatemala’nın dağlık arazisi ve volkanik toprakları, kahve çekirdeklerini daha sert yapıyor ve bu sayede aromayı içerde tutuyor. Leziz Guatemala kahvesinde tütsülenmiş ve baharatlı bir tat alırsınız.

PERU: Oldukça yumuşak bir içime sahip olan Peru kahvesi, karamel ve tarçın notalarına sahip. Bu kahve türü harmanlar için de iyi bir seçenek.

KOLOMBİYA:Dünyanın en büyük ikinci kahve üreticisi olan Kolombiya, tatlı ve dengeli asiditeye sahip kahve çekirdekleri üretiyor.

HONDURAS: 2011 yılında Orta Amerika’nın en büyük kahve üreticisi olan Honduras, zengin topraklarıyla sürdürülebilir tarım açısından oldukça şanslı. Karamelimsi ve yumuşak bir tada sahip olan Honduras kahvesi, tüm gün içmek için ideal.

3.ASYA-PASİFİK

ENDONEZYA: Oldukça zengin aromaya sahip olan Endonezya kahvesinin tadı topraksı, baharatlı, çikolatalı ya da fındıksı olabilir. 20’den fazla arabica çeşidine ev sahipliği yapan Endonezya’da kahvenin tadı Sumatra, Java gibi bölgelerde farklılık gösterebiliyor

PAPUA YİNE GİNE: Toprak notaları barındıran ve meyve aroması taşıyan Papua Yeni Gine kahvesi, değişken asitliğe sahip ve güzel kokuludur.Nisan ile Eylül ayları arasında hasat edilir. 

ARZU ÇALIŞKAN ERSOY

Önceki İçerik

ATATÜRK’ÜN BESLENME ALIŞKANLIĞI (Yediği Ve Sevdiği Yemekler)

Sonraki İçerik

PEYNİRLİ TORTELLİNİ

One Comment

  • Süper bilgiler! Kahve tercihlerime yön verecek cinsten.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir