MAYIS AYI SEBZELERİ

Bağışıklık sistemini güçlendirmek, metabolizmayı düzenlemek ,mineral ve vitaminleri almak için sebzeler doğru aylarda tüketilmelidir. Mayıs ayında tüketilmesi gereken sebzeler çocukların gelişimine de yardımcı olmaktadır. Sizler için Mayıs Ayı sebzelerini derledik …

Enginar

Enginar fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, magnezyum, çinko, A, B1, B2, B6 ve C vitaminlerinden oldukça zengindir.

ENGİNAR

Bebe havuç

Bünyesinde barındırdığı A, C, K vitaminleri, pantotenik asit, potasyum, folik asit, demir, bakır, magnezyum sayesinde havucun vücuda son derece önemli faydaları vardır.

BEBE HAVUÇ

Asma yaprağı

Asma Yaprağı bağışıklık sistemimizi güçlendiren ve enfeksiyonlara karşı koruyan A ve C vitaminlerini içermektedir. Bu vitaminler ayrıca antioksidan vitaminler olup kansere karşı vücudumuzu korumaktadır.

ASMA YAPRAĞI

Bakla

Bakla, zengin bitkisel protein ve karbonhidrat içerir.  A, B, C ve B2 vitaminleri içermesinin yanı sıra idrar yollarının temizlenmesine yardımcı olur.

BAKLA

Taze soğan

Yeşil soğan barındırdığı zengin vitamin ve mineraller ile oldukça faydalı bir besindir. Kalp ver damar hastalıklarına, kansere ve bağışıklık sitemine bağlı hastalıklara iyi gelen yönleri oldukça fazladır. Yüksek oranda A vitamini ve C vitamini içerir. Yeşil soğan insan sağlığına çok etkili olan doğal bir antibiyotiktir. Yeşil soğanın kökü olan beyaz kısmı da beta karoten içerir.

TAZE SOĞAN

Taze sarımsak

Soğansı bitkiler grubunda yer alan sarımsağı ilk olarak Mısırlılar tedavi amaçlı kullandı. Sarımsağın içeriğinde % 84.09 su, % 13.38 organik madde, %1.53 inorganik madde bulunmaktadır. 33 çeşit kükürt bileşiği olan sarımsak; çinko, germanyum, A, B1 ve C vitaminleri içermektedir.

TAZE SARIMSAK

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz harika bir vitamin, mineral ve esansiyel protein kaynağıdır. A vitamini, B1 vitamini (tiyamin), B2 vitamini (riboflavin), B3 vitamini (niasin), B5 vitamini (pantotenik asit), B6 vitamini, folik asit, C vitamini, E vitamini (a-tokoferol) ve K vitamini (filokinon) ve ayrıca folat, demir, bakır, kalsiyum, protein ve lif gibi minerallerle doludur.

KUŞKONMAZ

Madımak

İdrar arttırıcı ve idrar söktürücü olarak kullanılan madımak otu, antioksidan bakımından zengindir. Kurutulmuş yumrusundan hazırlanan çayı mide ve bağırsak hastalıklarıyla dizanteriye karşı antiseptik olarak kullanılır, ayrıca karın ağrısını ve ishali durdurur. 

MADIMAK

Semiz Otu

Semiz otu demir, kalsiyum, potasyum ve C vitamininden oldukça zengindir. Diğer yeşil yapraklı sebzelere oranla omega 3 yağ asidi içeriği de daha fazladır.

SEMİZ OTU

Deniz börülcesi

Deniz börülcesi ıspanak ailesine ait olan bir doğal bitki kaynağıdır. Denizde meydana gelen gelgitler sebebiyle en tuzlu yiyecek olarak bilinen deniz börülcesi, halk arasında kurşun otu ya da tuzlu ot şeklinde bilinmektedir. Özellikli bünyesinde tozlu mineraller barındırdığı için iltihaplar açısından oldukça etkilidir. Aynı zamanda farklı besin kaynakları üzerinden özellikle salata ile kilo verme imkanı sağlar. Ancak içerdiği tuz oranı nedeniyle mutlaka doğru şekilde yıkanmalı ve tüketilmelidir. 

DENİZ BÖRÜLCESİ

Gelincik Otu

Gelincik otunun en önemli sağlık faydaları arasında cilt ve saç sağlığını artırması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kalbi koruması, kadın doğurganlığını artırması, kan dolaşımını ve sindirimi iyileştirmesi, sinir sistemini düzenlemesi ve tip 2 diyabeti önlemesi sayılabilir

Arap Saçı Otu

Arapsaçı otu yemeklerde ve tıbbi amaçlar için kullanılan oldukça faydalı yabani bir bitkidir. Yapısal anlamda dereotuna benzeyen arapsaçı rezene bitkisinin yabani türü olarak maydanozgiller familyasında yerini almaktadır. Bu nedenle rezeneye benzer özellikler göstermesinin yanında ayırıcı özellikleri de bulunmaktadır. Aynı familyada bulunan anasona göre daha az keskin bir tada sahiptir. Öte yandan en az rezene kadar da faydalıdır. Yabani rezene arapsaçı otu daha çok deniz ve nehirlere yakın yerlerde bulunan kurak topraklarda ya da kayalıklarda yetişmektedir.

ARAP SAÇI OTU

Ebegümeci

Ebegümeci, özellikle kronikleşmiş boğaz ve bademcik iltihapları için çok faydalı şifalı bir bitkidir. Latince adı, Malva sylvestris olan ebegümeci, gerçek bir protein ve C-vitamini deposudur. Kalsiyum ve fosfor bakımından zengin bir bitkidir. İçerdiği malvidin ve malvin maddeleri, ağız ve diş sağlığı için ideal koruyucudur. Bu şifalı bitki ile hazırlanan ebegümeci gargarası ağızdaki bakterilere karşı da güçlü bir pro-oxidant özelliğe sahiptir

EBE GÜMECİ

Hardal otu

Hazmı kolaylaştırmakta ve kabızlığı önlemektedir. Göğsü yumuşatan hardal otu öksürüğe de iyi gelmektedir. Ayrıca göğüs hastalıklarına iyi gelen bu ot bronşit ve de zatürreye de iyi gelir.

HARDAL OTU

Hindiba

Sindirime faydalıdır, midenin ekşimesini önler, artrit ağrılarının daha azalmasına yardımcı olmaktadır, Karaciğer ile safra kesesinin temizlenmesine yardımcı olmaktadır, bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonları önler, vücut bağışıklığının güçlenmesine yardımcı olur. Kalp hastalıklarının önüne geçer.

HİNDİBA

Isırgan Otu

Isırgan otunun en önemli sağlık yararları arasında vücudu detoksifiye etme, metabolik verimi arttırma, bağışıklık sistemini arttırma, dolaşımını artırma, enerji seviyelerini iyileştirme, menstrüasyon yönetimi, menopoz semptomlarını en aza indirme ve cilt bakımına yardımcı olma yeteneği bulunmaktadır. Böbrek ve safra kesesi sağlığını koruma, inflamasyonu azaltma, kas kütlesini arttırma, hormonal aktiviteyi düzenleme, diyabeti önleme, kan basıncını düşürme, hemoroidleri yatıştırma ve solunum koşullarını iyileştirme gücüne sahiptir. 

ISIRGAN OTU

Radika Otu

Özellikle beta-karoten mineral içeriği nedeniyle önemli bir kaynak olan bu ot, aynı zamanda bol miktarda magnezyum, kalsiyum, demir, potasyum ile beraber A ve C vitaminleri barındırmaktadır.

RADİKA OTU

Turp Otu

Turp otu bitkisel tedavi yöntemlerinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda yemeklerde ve ara öğünlerde yine turp otu kullanılır. Turp otu salatası en çok tüketilen salatalar arasında yer almaktadır. Turp otu salatası ile birlikte zayıflamak isteyen kişiler fazla kilolarından arınmaktadır. Bazı ilaçların yapımında da turp otu bitkisinden faydalanılmaktadır. Turp otu tam anlamı ile bir şifa kaynağıdır.

TURP OTU

Şevketi Bostan

Şevketi Bostan mineral ve vitaminler bakımından oldukça zengindir. Günlük ihtiyacın bir kısmını karşılamak için tüketilebiliyor. Kalsiyum, demir, magnezyum bolca bulunuyor.

ŞEVKETİ BOSTAN

Yabani ıspanak

Demir ve kalsiyum açısından zengin bir bitkidir. Ispanak gibi her yemeğe ve böreğe tercih edilebilir. A, B, C vitaminleri açısından her yaştan insanın tüketmesi gereken bir gıdadır. Lifli bir ottur. Lif kaynağı olduğu için sindirimi düzenler ve bağırsak problemlerini giderir. Kanı temizleyici özelliğe sahiptir ve kanda oluşan iltihapları yok eder.

YABANİ ISPANAK

Maruf YILMAZ

Önceki İçerik

CEVİZLİ BİBER

Sonraki İçerik

PANNA COTTA

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir