Yıldızların Efendisi, Alain Ducasse

Dünyanın en çok Michelin yıldızı sahibi, Fransız şef Alain Ducasse’nin dünyasına bir yolculuk.

Alain Ducasse

Seyahatlerin vazgeçilmez ayaklarından bir tanesini seyahat ettiğiniz yerlerde gideceğiniz restoranlar oluşturur. Hele ki yemek yemeyi seven, damak tadına düşkün ve seçici biriyseniz Michelin yıldızlarını takip etmeyi de ihmal etmeyeceksinizdir. Mutfak kültürünü bir sanata ve yaşam biçimine dönüştüren, lezzeti ve şıklığı buluşturan bu restoranlar menülerini ve atmosferini yaratan şeflerine çok şey borçludur. İşte onlardan biri de ünlü Fransız şef Alain Ducasse.

2018 Ağustos’unda hayata gözlerini yuman 31 Michelin yıldızlı Joel Robuchon’un ardından bayrağı 21 Michelin yıldızıyla Alain Ducasse almış durumda. Ducasse’nin yemek kültürüne Fransa’dan başlayarak dünyanın birçok noktasında kattıkları ise saymakla bitmeyecek cinsten. Bugün 3 kıtada 20 restoranıyla gastronomi dünyasına imzasını altın harflerle kazımış olan, Masterchef’in İtalya ve ABD versiyonlarına konuk olmuş ve 2017 yılında “The Quest of Alain Ducasse” isminde bir belgesel ile adını mutfak kültürüne bir de sinema sanatıyla yazdırmış olan efsane şefi biraz daha yakından tanıyalım.

Fransa’da Bir Çiftlikte Başlayan Hikâye 

Ducasse, 13 Eylül 1956’da Fransa’nın Landes bölgesinde doğuyor. Çiftlik sahibi bir ailede büyümesinin damak tadını belirleyen en önemli etkenlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Mevsimleri, mevsimlerin sebzelerini, meyvelerini bu çifltlikte daha çocuk yaşta öğrenen Ducasse, kişisel kariyerini de gastronomi alanında çizmekte gecikmiyor. Talence’da mutfak eğitimi okulunda, alanında kendini akademik anlamda geliştirip besliyor.

1977’de Landes’tan ayrıldığında Akdeniz mutfağına odaklanmak üzere Fransa’nın Provence bölgesine giden Ducasse, burada Fransa’nın haute cuisine anlayışının ardından geliştirilen nouvelle cuisine akımının öncülerinden ve fransız mutfağının en büyük şeflerinden biri olan Roger Verge ile beraber çalışıyor. Bu çalışmaya bir süre Fransa’da kalarak ara verdikten sonra 1980 yılında ilk şeflik teklifini yine Roger Verge’den alıyor. La Terrase restoranında baş aşçı olarak çalışmaya başlıyor ve 1984’te ilk 2 Michelin yıldızını kazanıyor. Michelin dünyasına bu ilk adımın ardından Ducasse’ın hayatını etkileyecek en önemli olaylardan biri oluyor. 

Alain Ducasse

Bir uçak kazası geçiren ve bu kazadan kurtulan tek kişi olan Ducasse, 1 yıl boyunca 13 ameliyat geçirerek hastanede kalıyor. Sağ kolu ve bacağında hasar meydana gelen Ducasse, bu süreçte de tarifler yazmaya ve restoranlarına uzaktan da olsa yöneticilik yapmaya devam ediyor. Zaman içerisinde sağlığına büyük ölçüde yeniden kavuşan Ducasse, bugün fransız mutfağının gurur kaynağı ve gastronomi dünyasının klasikleşmiş bir ismi.

Ducasse’nin şeflik anlayışı da son derece özenli ve detaycı. Bir restoran açarken menüdeki yazıların fontuna kadar bütün detayları bilmek ve kontrol etmek isteyen Ducasse, yemek kültürünün yalnızca mutfakta geçen zamanla sınırlı olmadığını gösteren bütünsel bir yaklaşıma sahip. Restoranın atmosferi, hizmet anlayışı, kullanılan renkler de yemeğin lezzeti kadar özen isteyen ve üzerine çalışılması gereken başlıklar onun için. 

Alain Ducasse

Dünyayı Aşıp Evrene Yayılan Lezzetler

Her açtığı restorana birkaç ay içerisinde Michelin yıldızı kazandıran bir şef olarak yaratıcılık ve başarının sembolü bir isim aynı zamanda Ducasse. Dolayısıyla gerçekten de işin mutfakta bitmediğini kanıtlıyor. Hatta bu başarıyı katlayarak dünyanın da dışına taşımış bir şef kendisi. Dünyanın yörüngesinde araştırmalarına devam eden yapay uydu Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çalışan astronotları için yemek hazırlamış Ducasse. 2015’te gerçekleşen bu ilginç olay için kendisi de “yemek pişirmede son sınırı da aştığı bir başarı” tanımını yapıyor. Ducasse’ın dünyanın sınırlarını aşan bir yemek kültürü yarattığını söylersek sanırım abartmış olmayız.

Ducasse Dorchester’da

Ducasse’ın imzasını taşıyan restoranların çoğunlukluğu Fransa’da bulunuyor. Paris’te tarihî bir otel binasında bulunan ve yine Dorchester Collection otelleri bünyesinde yer alan Plaza Athéne’deki restoranı bunlar içindeki en tipik örneklerden biri.

Namı Fransa’yı aşan Ducasse’ın son dönemlerde adından sıkça söz ettirdiği restoranı ise Londra’da Park Lane bölgesinde açmış olduğu, açılışında 2 Michelin yıldızına ve çok kısa bir süre sonra da 3 Michelin yıldızına layık görülen, Dorchester otelleri bünyesindeki “Alain Ducasse at the Dorchester”. 

Kaynak : https://www.seturday.com/gurme/yildizlarin-efendisi-alain-ducasse

Maruf YILMAZ

Önceki İçerik

FRANSIZ PEYNİR ÇEŞİTLERİ

Sonraki İçerik

TAZE ÇİÇEKLERDEN ELDE EDİLEN SARAY ŞERBETLERİ

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir