SİLVENA ROWE

(Bulgar : Силвена Роуи, d. 1967, Filibe), Britanyalı Şef, yemek kitabı yazarı ve sunucu.

Yaşam öyküsü

Rowe, Bulgar bir anne ile Türk babanın kızı olarak Filibe’de dünyaya geldi. Bir gazetenin editörü olan babasının adı Bulgarlaştırma politikası nedeniyle değiştirilmişti. Ancak Rowe babası için “mutfakta bir Türk olarak kalmıştı.” sözleriyle Türk yemeklerine olan ilgisinin kaynağını gösteriyordu.

1986 yılında bir İngiliz ile evlenerek Londra’ya yerleşti.Notting Hill’deki Books for Cooks adlı mekanda Tina Turner, Claudia Schiffer gibi ünlüler için yemekler pişirdi. Şarap eleştirmeni Malcolm Gluck ile tanışmasının ardından The Guardian gazetesinde yemekle ilgili köşe yazıları yazmaya başladı.David Cronenberg’in yönetmeni olduğu 2007 yılında gösterime giren Eastern Promises adlı film için yemek danışmanlığı yaptı.

Ardından BBC’de yayınlanan Saturday Kitchen ve ITV’de yayınlanan This Morning adlı programlarda düzenli olarak yer aldı. Babasının ölümünden sonra köklerini araştırmak üzere Türkiye, Lübnan, Suriye gibi geçmişteki Osmanlı İmparatorlu topraklarını ziyaret ederek birçok yemek tarifi elde etmiştir.

Bu yolculuktan sonra Purple Citrus and Sweet Perfume adlı yemek kitabını yayımlamıştır.

Ödüller

* 2007 Glenfiddich Yiyecek ve İçecek Ödülü

* 2011 Gourmand Ödülü

Kaynak : https://www.turkcebilgi.com/silvena_rowe

Maruf YILMAZ

Önceki İçerik

HAVYAR HAKKINDA …

Sonraki İçerik

HATAY USULÜ KAĞIT KEBABI

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir