GASTRONOMİ TURİZMİ YAPMAK İÇİN SON YILLARIN TREND OLAN ŞEHRİ: LVİV

Ukrayna’nın yedinci büyük şehri olan Lviv adını şehri kuran Galiçya Prensi Danilo’nun en büyük oğlu Leo’dan (Ukraynaca adıyla Lev) alır.Ukrayna dilinde ise şehrin adı Lvov’dur. Şehir, İngilizcedeki “lion”, yani “aslan” kelimesinin eş anlamlısı olan bir isme sahip olduğu için ambleminde bir aslan yer alır.

Türkiye’ye uçakla yaklaşık 2 saat uzaklıkta olan ve gastronomi alanındaki ilginç mekanları ile ilgi çeken Lviv son yılların gözdesi haline gelmiştir.

Kaliteli bir et restoranına gitmek isterseniz kendinizi eskiden işkence yapılan ve içinde o günlerde kullanılan işkence aletlerinin olduğu tarihi bir restoranda bulabilirsiniz.

Kahve içmek için ise baretinizi takarak yer altında maden işçisi gibi hissettiğiniz eski bir kahveciye gidebilirsiniz.

Canınız tatlı istediyse tarihi bir çikolata fabrikasında erimiş çikolata yiyebilirsiniz Çünkü buna içmek denilemez, bizim sıcak çikolata anlayışımızdan çok uzak hatta alakasız:) Bir fincan dolusu erimiş çikolata kaşık ile servis ediliyor. Yanında harika San Sebastian cheesecake ile nostaljik olan ortamın keyfini çıkarabilirsiniz.

Sokak lezzeti olsun derseniz, küçük büfelerden külah şeklindeki harika pizzalardan alabilirsiniz.İçinde tavuk, mantar,domates, ananas ve bol mozerella olan pizzaları gelirken yanınızda bile getirmek isteyebilirsiniz.

Akşam üstü bir mekana gidip oturmak, bir kaç kadeh içecek içmek isterseniz dikkat edin kapıdan girdiğiniz an yediğiniz kırbaçlar canınızı oldukça acıtabilir.

Lviv şehrini gastronomi açısından önemli kılan lezzetleri kadar mekanlarda ki konseptleridir ve turistlerin çok fazla ilgisini çekmektedir.Şehrin ucuz,Türkiye’ye yakın ve vizesiz olması hafta sonu tatilleri için alternatif haline gelmiştir.Para birimi Grivna olan Lviv’de neredeyse her bakkal, market ya da büfenin bir kısmı döviz bürosu olarak kullanılıyor.Türk Lirası’nın Grivna para biriminden daha değerli olması alışverişleri de daha cazip hale getiriyor.Tüm bu bilgilere ek olarak bilinmesi gereken diğer konu ise Lviv Havalimanı dünyanın en ucuz hava limanlarından. Alışverişe burada da devam edebilirsiniz.

Peki Bu Gastronomi Şehrinde Nerelere Gidilmeli?

Lviv Croissants:
Lviv’in en ama en güzel lezzetlerinden.İsterseniz kahvaltı için sabah peynirli, jambonlu,çikolatalı taze sıcacık kruvasanları tercih edin, isterseniz de öğle yemeği için tavuklu, etli ya da benim favorim olan tuna balıklı ve limon kabuklu özel bir sos ile hazırlanan kruvasanları tercih edin.Şehrin bir çok noktasında gece yarısına kadar açık olan Lviv Croissant zincir bir mekan olsa da Skoloma dedikleri tren istasyonunun girişinde ki minik dükkanları açık ara farkla favorim.

Lviv CroissantsKryjivka Cafe: Bu mekana girmek isterseniz sizi kapıda bir asker karşılayacak ve ona bir parola söylemenizi isteyecek. Slave Ukraine olan bu parolanın karşılığında size boynunda ki mataradan bir shot içki ikram edecektir. Pandemi sebebiyle bu ikramın olacağını düşünmüyorum çünkü herkes aynı matara bardağından içiyordu:( Ve kapılar size sonsuz açılırken bir savaş mahzeninde buluyorsunuz kendinizi. Her şey metal tabaklarda servis ediliyor ve yemekleri çok seviliyor.


Kryjivka Cafe

Masoch Cafe: Mazoşizmin babası olarak bilinen ve aslen Lviv’li olan Leopold von Sacher’in anısına yapılmış bir mekan ve girişinde kendisinin heykeli bulunuyor. İçeriye girdiğiniz an sizi kırbaçlı garsonlar karşılıyor ve merhaba demeden müşterileri kırbaçlıyorlar..Eğlence anlayışı herkesin farklıdır ama girip kapıdan bakıp çıkarım deseniz bile bu duruma hazırlıklı olun.Mekan öyle ün salmış ki yiyecek ve içecekleri arka planda kalmıştır.


Masoch Cafe

Lviv Coffee Manufacture: 1683 yılında yapılan maden, kafanıza baret takılarak indiğiniz bir kahve istasyonuna çevrilmiştir. Kahve üzerine atılan şeker ateş püskürtülerek yakılıyor ve tam anlamıyla maden karanlığında olan mekan bir anda alev sayesinde aydınlanıyor.


Lviv Coffee Manufacture

Lviv Handmade Chocolate: Lviv’de canınız çikolata çektiyse çok şanslısınız.Cam’dan içeri baktığınızda harika şeflerin ellerinden çıkan çikolataların yapım aşamalarını göreceksiniz.İçeri girip üst kata çıktığınızda sizi bir müzeye benzeyen çikolata mağazası karşılayacak.Bir üst kat ise dantelli masa örtüleri ile nostalji yaşayacağınız bir ortam. Cheesecake ve melt chocolate denilen erimiş çikolatanın tadına bakmadan dönmeyin.İsterseniz kişi başı 67 grivna olan ve 30 dakika süren çikolata turlarına da katılabilirsiniz.Turlar hafta içi 10:00-17:00 arası yapılmaktadır.

Lviv Handmade Chocolate

Meat&Justice: Ortaçağdan kalan ve çeşitli işkencelerin yapıldığı bir kale.Şimdilerde ise içinde işkence yapılırken kullanılan aletlerin dekor olarak kullanıldığı meşhur Lviv et restoranı.Çivili sandalyeler, topuzlar, demir kasklar, dikenli kafesler.Ve hesabı istediğinizde balta ile gelen adisyonlar.Masanıza önce üzerinde adisyon olan küçük bir kütük geliyor ve balta ile sertçe vuruluyor. Lviv’ e özgü vişne şerbeti, kömür ateşinde pişmiş sebzeler ve etler.Kesinlikle her gidişinizde ziyaret etmek isteyeceksiniz.Rezervasyon yaptırmanız gereken bu mekan ağırlığını fiyatlara yansıtsa bile çok ama çok uygun bir restoran.

Meat and Justice

Drunken Cheery: Mekanların çoğu Rynok adı verilen şehrin büyük meydanı ve çevresinde.Bu küçük mekan da meydanda bulunuyor.Ayaküstü takılabileceğiniz bir vişne likörcüsü. Kapının önünde 3-4 bar masası mevcut likörünü alan masalarda sosyalleşiyor.İçeride ise harika bir avize mevcut.Likör şişelerinden yapılan devasal bir avize.Alkol kullanmıyorsanız da girip görmenizi tavsiye ederim.


Drunken Cheery


Beer Theatre Pravda: Hiç bira fabrikası gördünüz mü?İşte fırsat.Çok katlı bir bina düşünün.Bu binanın merdiven boşluğunun büyük bir alan olması ortada bir müzik ziyafeti olmasından kaynaklı.Hatta mekanın klasikleşen parçaları çalarken tüm çalışanlar merdiven boşluğundaki platformda toplanıp gösteri yapıyor.Yemekleri harika olan bira fabrikası aynı zamanda güzel bir restorandır.


Beer Theatre Pravda

Champagneria: Şampanya severlerin tercih ettiği bu mekanda, meyve parçacıklı çeşit çeşit şampanya tadımı yapabilirsiniz. Fiyatları ise ortalama 8-10 TL arasında değişiyor.


Champagneria


ARZU ÇALIŞKAN ERSOY

Önceki İçerik

Hollanda’nın tarım başarısının sırrı | Nasıl dünyanın 2. büyük gıda ihracatçısı oldu?

Sonraki İçerik

ŞEF AHMET DEDE – DEDE RESTAURANT

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir