NORDİK MUTFAĞININ VAZGEÇİLMEZ LEZZETİ:SEMLA (SEMLOR)

İSVEÇ KRALI 14 PORSİYON YEDİ VE ÖLDÜ!!!
SEMLANIN TARİHÇESİ, YAPILIŞI VE DÜNYA DA SEMLA KUTLAMALARI

Nordik topluluğu, Kuzey Avrupa’da bulunan bazı ülkelerin oluşturduğu bir topluluktur.Topluluğun üyeleri Norveç, İsveç, Danimarka, Finlandiya ve İzlanda’dır. İskandinav ülkelerinin en büyüğü olma özelliği gösteren İsveç ise waffle ile bildiğimiz tatlısı dışında semla adı verilen tatlısı ile de oldukça ünlüdür.Her yıl şubat ayı boyunca yapılan bu tatlı dini ritüellere bağlı yapılır.
Genellikle yıl başından iki hafta sonra yapılmaya başlanır ve Hristiyanların paskalya zamanına kadar özellikle İsveç’in cafe ve restoranlarında çok fazla görülür.Bu sebeple şubat ayı semla severler için önemli bir aydır.

Tarihte yapılan rivayetlere göre 1771’de İsveç kralı Adolf Frederick üst üste 14 porsiyon ılık süte batırılmış bu çöreklerden yedikten sonra ölmüştür.

Alman pastasına benzeyen semlanın en büyük özelliği ise dolgusunda
marzipan adı verilen badem ezmesi olmasıdır. Ayrıca kakule ve tarçın da çöreğin içerisine az miktarda eklenerek çöreği direk İsveçli yapar. Bunun nedeni de İsveç tatlı kültüründe tarçın ve kakulenin oldukça yaygın şekilde kullanılmasıdır.


Bölgelere göre değişen isimlendirmede eğer tek bir çörekten bahsediyorsak o ‘Semla’ oluyor, birkaç çörek diyeceksek buna ‘Semlor’ deniliyor; ‘Semlor’ daha çok kuzeydeki ismidir.‘Fastlagsbullar’ ise güneydeki ismidir. Yanında sıcak süt içmek isterseniz ve biraz da tarçın işin içine girerse ona da ‘Hetvägg’ deniyor.

Aslında hepimizin evinde hazırladığı mayalı hamurlardan çok da farklı yöntemi olmayan semlanın hazırlanışı da çok kolay ve çok şık görüntüsü oluyor.

SEMLA TARİFİ

Çörek için:
2 yemek kaşığı tereyağı (eritilmiş)
1,5 su bardağı ılık süt
1 paket instant maya
½ çay kaşığı tuz
1 yemek kaşığı şeker
1 çay kaşığı kakule ya da tarçın
500 gr un
1 yumurta

Dolgu için:
200 gr badem ezmesi (çiğ bademi robottan çekip yapabilirsiniz ya da marzipan kullanabilirisiniz.)
3/4 su bardağı süt
1 paket krema (çırpılmış)
Üzeri için: Pudra Şekeri

Hazırlanışı

Önce hamurumuzu yapmak için maya, şeker,tuz ve ılık sütü karıştırarak eritilmiş ılık tereyağını ve yumurtayı ekliyoruz.


Un ve kakuleyi de ekleyerek hamur toplanana kadar yoğuruyoruz. Ele yapışmayan bir hamur olacak. İhtiyaç halinde un eklenebilir ama fazla olmaması gerekiyor. Hamurun üzerini streç film ile örtüp 30-40 dakika kadar mayalanmaya bırakıyoruz.


Hamur mayalandıktan sonra tekrar havasını almak için yoğuruyoruz. 10 parçaya ayırıp bezeler yapıyoruz.Dilerseniz daha küçük parçalar halinde de yapabilirsiniz. Yaptığımız bezeleri tepsiye yağlı kâğıt ile aralıklı bir şekilde diziyoruz üzerini örtüp tekrar 15-20 dakika kadar mayalandırmaya bırakıyoruz. Bu sırada fırını 200-225 derecede ısıtmaya başlıyoruz.
Mayalama işlemi sonrası dilerseniz üzerine yumurta sürebilirsiniz. Küçük bezeleri 7-10 dakika, büyük bezeleri ise 20-25 dakika üstleri kahverengi olana kadar pişiriyoruz. Bu çörek çabuk kuruduğu için fırından çıkarttığınızda nemli bir mutfak havlusunu hemen üzerine örtüp ve soğumaya bırakıyoruz.


Çörekler soğuduktan sonra üstlerini şapka gibi kesip açıyoruz. Kapak kısmını bir kenara ayırıp çöreklerin iç kısmındaki hamuru kaşıkla çıkartıyoruz.
Bu hamur parçalarını badem ezmesi ve süt ile karıştırıyoruz. Dilerseniz mutfak robotu da kullanabilirsiniz. Yoğun hamura benzeyen bir şey olacak iyi karıştığında.
İçi boş olan çöreklerin içine önce badem ezmelerini dolduruyoruz. Daha sonra kremamızı çırpıyoruz (kremaya dilerseniz vanilya aroması ve biraz pudra şekeri ekleyebilirsiniz). Çırpılan kremayı yıldız uç taktığımız bir sıkma torbasına alıyoruz ve çöreklerin üst kısmına yuvarlak biçimde sıkarak çörekleri kaplıyoruz.
İlk aşamada kestiğimiz kapakları kremaların üzerine yerleştirip pudra şekeri de elediğimizde semlor keyfine hazırız demektir.

Dilerseniz yanına ılık bardak bir süt ile hemen yiyebilir ya da çukur bir tabağa ılık süt koyup ortasına bir semla yerleştirip (şefin tavsiyesi bu yöntem) kendinizi Fat Tuesday kutluyormuş gibi hissedebilirsiniz…

Tarif:Nordiksimit

ARZU ÇALIŞKAN ERSOY

Önceki İçerik

MISIR’DA 5 BİN YILLIK BİRA FABRİKASI BULUNDU

Sonraki İçerik

GASTRONOMİ ŞEHİRLERİ EXPO 2021 HATAY’DA

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir