KURABİYENİN İLGİNÇ TARİHİ

Severek tükettiğimiz lezzetlerin nasıl ortaya çıktığını hiç merak ettiniz mi?
Oldukça ilginç hikayeleri olan bu lezzetlerden biri de kurabiyedir.
Kurabiye tamamen şans eseri hayatımıza girmiştir. Önceki dönemlerde kullanılmakta olan bir çeşit termometre görevi gören kurabiyeler hamur şeklinde hazırlanarak ekmek fırını ve benzeri alanlarda ekmekleri fırına sürmeden önce fırının ısınıp ısınmadığını kontrol etme amaçlı yapılmaya başlanmıştır.
İlk olarak ısı ölçmede ve fırının sıcaklığını kontrol etmekte olan kurabiyeler sonrasında ise ilk olarak M.S 7 yüz yılda oluşturulmaya başlanarak çikolatalı ve benzeri şekilde denenmeye başlanmıştır. Sonrasında ise 17 ve 18. yüz yılda sürekli olarak değişik şekillerde ve tatlarda üretilerek günümüze kadar gelmiş bulunmaktadır.

Bu küçük test hamurlarına Flemenkçe de “küçük pasta” anlamına gelen “koekje” denirmiş. Bu ilginç tesadüf ile bugün bildiğimiz “cookies” (kurabiye) doğmuştur.


Günümüze kadar sürekli olarak uygulanmakta olan ve değişime uğrayan kurabiye tarifleri sürekli farklı malzemeler ve eklemeler, eksiltmeler ile keşfedilerek hazırlanmıştır. Her ülke kendi kurabiye malzemelerine farklı farklı maddeler katarak kendine özgü tarifleri ve malzemeleri ön plana çıkarmaktadır.Hollanda ve Almanya’da bol tereyağlı kurabiyeler üretilmekte iken Amerika’da ise bol çikolatalı kurabiyeler daha fazla üretilmektedir. Kurabiye çeşit ve farklılıkları giderek gelişen teknolojimiz sayesinde daha farklı bir boyut kazanmıştır.

ARZU ÇALIŞKAN ERSOY

Önceki İçerik

KORONAVİRÜS GIDA YOLUYLA BULAŞIR MI ?

Sonraki İçerik

MICHELIN YILDIZI HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ…

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir