JULIA CHILD

SOĞAN BİLE KESEMİYORDU, 40 YAŞINA DOĞRU DÜNYACA ÜNLÜ ŞEF VE YEMEK YAZARI OLDU.

Dünyaca ünlü yemek yazarı olan Julia Child aynı zamanda Fransız yemek kültürünü Amerikan halkı ile tanıştıran ilk şeftir.


1912 yılında zengin bir ailenin kızı olarak Pasadena, Kaliforniya’da dünyaya geldi. Kaliforniya’da akademisyen bir ailenin çocuğu olarak doğan Child, yatılı okulda okudu ve 1.88 boyunda olmanın avantajı ile senelerce basketbol oynadı. 1934’te Smith College’ın Tarih Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra yıllarca bir reklam şirketinde yazıcı olarak çalıştı ve ikinci dünya savaşı’nda orduya girmek istediyse de çok uzun boylu olduğu için reddedildi. Ancak eğitiminden dolayı üst düzey gizli araştırmalar servisinde görevlendirildi ve savaş bitinceye kadar bu görevde Çin ve Sri Lanka da dahil olmak üzere pek çok üst düzey mertebede görev yaptı.
1946 yılında, Fransa’da yıllarını geçirmiş ve iyi şarap ve lezzetli yemek düşkünü olan Paul Cushing Child ile evlendi. ABD hükümeti, Paul’ü Marshall Planı çerçevesinde ABD lehine kamuoyu yaratmak üzere Paris’e atadı.

Julia bir Amerika’lı olarak Fransız kültürünü sevmeye hatta benimsemeye başlamıştı.Kendini burada çok mutlu hissediyor ve tanıştığı herkesin içinden güzellikler çıkarıyordu.Fakat uzun yıllarca çalışmış olan Julia Paris de kendisini ilk başlarda oyalayacak ilerleyen zamanlarda ise kanıtlayacak arayışlar içindeydi.
Özel kurslara giderek en mutlu olacağı işi arıyordu.Şapka kursu da dahil farklı alanlarda deneyimleri oldu fakat kendini tatmin olmuş hissetmiyordu.Bir gün eşi ona “bu hayatta seni en çok mutlu eden iş nedir?” diye sordu. Julia hiç düşünmeden yemek yapmak dedi ve sıradaki kurs aşçılık kursu olacaktı.

Kayıt yaptırdığı ilk aşçılık kursu ona çok yetersiz gelmişti. Julia ördek etini kemiğinden ayırmak, ıstakoz parçalamak gibi bilmediği ve zor olduğunu düşündüğü uygulamalarda yer almak istiyordu.Gittiği dünyaca ünlü aşçılık okulu Le Cordon Bleu’da profesyonel aşçılık eğitimi sınıfına katılmak istedi.Okul müdiresi ona “Bu işi yapamayacağını, profesyonel sınıf için uygun bir aday olmadığını” söyledi.Ayrıca sınıfta sadece erkek öğrenciler vardı ve hepsi orduda askerdi.
Julia bu sözler karşısında hırs yaparak hemen kaydını tamamladı. İlk derste farketti ki soğan bile kesemiyordu.Sınıfta ki tüm öğrenciler bu konuda öyle yetenekliydi ki çok çalışması gerektiğini düşündü ve akşam eve giderek kilolarca kuru soğan doğradı.Ertesi gün onlardan çok daha hızlı ve iyi soğan doğruyordu.

Julia’nın en büyük destekçisi eşi Paul her zaman onu gururlandırıyor ve yanında oluyordu.Eşine güveni sonsuzdu.Julia’nın kız kardeşine, eşinin ne kadar harika yemekler yaptığını anlatan mektuplar yazıyordu.Çünkü Julia’nın kız kardeşi ne yazık ki ona inanmıyordu.
Bu arada Julia’nın bir sorunu vardı.Bir Amerikalı olarak İngilizce dilinde hazırlanmış Fransız Yemek Kitabı arıyordu.Ama böyle bir kitap ne yazık ki yazılmamıştı.Kocası Paul’ün kendisine doğum gününde hediye Larousse Gastronomique kitabı ile ufkunu daha da genişletti.

Eğitimlerini hızla tamamladıktan sonra diploma alabilmek için girdiği ilk sınavda başarı gösteremese de ikinci sınavda başarılı oldu ve diplomasını almaya hak kazandı. Kardeşinin, ailesi ve tüm sevdiklerinin dahil olduğu bir kutlama ile bunu kutladılar.

Julia Child mezun olduktan sonra iki Fransız kadınla, Simone Beck ve Louisette Bertholle ile tanıştı saati 2 dolardan özel yemek dersleri vermeye başladı. Evinin mutfağında 2-3 kişilik sınıflar halinde verdiği derslerden tabii ki çok para kazanamıyordu ama kendi tabiri ile “Bu kimin umrundaydı ki”. Bu iki kadın bir kitap yazmak istiyordu ve Julia’nın da onlara dahil olması ile Amerikan popüler tarihinin dönüm noktalarından biri olan Mastering the Art of French Cooking (Fransız Yemek Pişirme Sanatında Ustalaşmak) isimli kitap ortaya çıktı.
Üç kadın kitabın Amerika’da basılması üzerine bir teklif aldı fakat yayınevi, 700 sayfa olarak hazırlanan kitabın sadece bir bölümünü basmak istiyorlardı.Ansiklopedi gibi ciltler halinde basılmasını teklif eden Julia editörleri ikna edemedi.
Kitap ve Child’ın kaderi taslağın genç editör Judith Jones’un eline geçmesiyle değişti. Jones ticari riski büyük olan Fransız Mutfağı Ansiklopedisi’ni basma kararı aldı.1961’de üçlünün kitabı Fransız Yemek Pişirme sanatı olarak Amerika’da basıldı ve çok beğenildi,beklentilerin de üzerinde bir satış rakamına ulaştı.Halen bu alanda yazılmış en iyi kitaplardan biri olarak kabul ediliyor.

Amerika’ya döner dönmez televizyon programı teklifleri almaya başladı. Ünü kısa sürede yayılınca da Time dergisi 1966’da onu kapak yaptı.


1994’te eşi Paul’ü kaybeden Julia Child 2001’de emekliye ayrıldı. Evini bir üniversiteye, mutfağını ise ABD Ulusal Tarih Müzesi’ne bağışladı. 2000 yılında Fransa tarafından Legion d’Honneur nişanı,2003 yılında da ABD tarafından Başkanlık Özgürlük Madalyası ile ödüllendirildi.

2004’te 93 yaşında öldü, ama bir üniversiteye bağışladığı evi ve ABD Ulusal Tarih Müzesi’ne bağışladığı mutfağı hâlâ yaşıyor. Julia Child’ın unutulmasına razı olmayan Paris’teki aşçılık okulu Le Cordon Bleu, Nora Ephron’ın senaryosunu yazıp yönettiği Julie & Julia adlı filme sponsor olunca, adı bu yıl bir kez daha hatırlandı. Le Cordon Bleu tarafından filmin galası için Paris Amerikan Büyükelçiliği’nde verilen resepsiyonda, Julia Child’ı başarıyla canlandırdığı için onur diplomasıyla ödüllendirilen Meryl Streep, belki de hayatının en ilginç diplomasını almış oldu. Filmin yönetmeni Nora Ephron da gecenin konukları arasındaydı ve ona da aşçılık okulu tarafından diploma verildi. Oscarlı oyuncu Streep, diplomayı alırken yemek yapmayı çok sevdiği için bu rolü üstlenmekten dolayı çok mutlu olduğunu söyledi: “Julia Child’ı çok iyi tanıyordum, çünkü çocukken annem de onun tarifleriyle yemek yapardı. Sonraki yıllarda ben de onun izinden gittim. Bu kadar iyi tanıdığım ve sevdiğim birini canlandırmak çok keyifli oldu.” Streep, Julie&Julia ve It’s Complicated (İlişki Durumu: Karmaşık) filmlerindeki performanslarından ötürü Oscar’ın habercisi olarak değerlendirilen Altın Küre Ödülleri’nde müzikal ve komedi dalında en iyi kadın oyuncu ödülünün de en güçlü adayı olarak gösterildi.

ARZU ÇALIŞKAN ERSOY

Önceki İçerik

FALAFEL

Sonraki İçerik

KORONAVİRÜS (COVID-19) HASTALARININ BESLENMESİ

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir