ALIÇ : KALP DOSTU MEYVE

Alıç, kalp-damar sistemi (cardiovascular system) üzerinde pozitif etkiler gösteren 3 grup ana bileşik içerir. Bu bileşikler; triterpenoid saponinler (triterpenoid saponins), aminler (amines) ve flavonlar(flavonoids)’dır.

Alıç’ın antioksidant etkisi, serbest radikal oluşumunu engelleyerek kalbin tümünü olumlu yönde etkilemektedir. Avrupalı araştırmacılar, bu bitkinin kalp ve beyne olan kan akışını artırdığını, kalbi düzensiz atışlara karşı koruduğunu, kalbin kasılma gücünü artırdığını ve kan basıncını (tansiyon) dengelediğini ispatlamışlardır. Yapılan araştırmalar ile alıçın birçok fonksiyonel özelliğe sahip olduğu saptanmış olup başlıca neurosedatif ve kardiyotonik işlevi olan en popüler bitkisel tedavi araçlarındandır. Kalp yetmezliği, damar tıkanıklığı, anjin ve hipertansiyon tedavisinde kullanılmaktadır.

Birçok farmakolojik ve klinik çalışmalar bu bitkinin damarları açıcı özelliği olduğunu göstermektedir, böylece kalbin kan desteğini düzenler ve kolesterol seviyesini de düşürdüğü belirtilmiştir.

Alıç meyvesinin gıda değeri oldukça iyi olmasına karşın şimdiye kadar ülkemizde gıda olarak değerlendirilmemiştir.

Meyvelerin fonksiyonel özelliği son zamanlarda iyice anlaşılmaya başlamıştır. Böylece alıçtan da fonksiyonel özelliği olan gıdalar üretilmesi mümkündür. Ancak Türkiye’de alıç fazla miktarda bulunmasına rağmen çok fazla tüketilmemekte hatta bazen toplanmadan dalında kuruyup yok olmaktadır. Bu sebeple alıcın kullanım alanları genişletilip tüketiminin arttırılması gereklidir.

Maruf YILMAZ

Önceki İçerik

MAHLEP

Sonraki İçerik

HATAY USULÜ BAKLA EZMESİ

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir