MEHMET GÜRS


En iyi 100 restoran arasına girmemizin bizim açımızdan heyecanlı olan kısmı burada pişirilen yemeklerin tamamen Anadolu’dan gelen hammaddelerle yapılması. O alıştığımız havalı yemekler var ya, bunların hiçbiri yok. Ne havyar var, ne proschuitto ne parmesan… Tarhana var, hamsi var. Samsun yaylalarındaki Karayaka kuzusu var, Malkaranın köyünden gelen ufak mercimek var. Bunlarla bu
sonuca varıldı.


https://www.hurriyet.com.tr/

Finlandiya doğumlu olan Mehmet Gürs, Amerika’da Johnson and Wales Üniversitesi’ nden mezun olduktan sonra kariyerine Amerika’de bir çok Otel ve Restoran grubunda devam etmiştir.  1996’da Türkiye’ye taşınarak bir çok başarılı girişimi takiben şu an, İstanbul Yiyecek İçecek Grubu bünyesindeki, “Mikla” dahil, 18 başarılı işletmenin şefi ve ortağıdır.

Uluslararası alanda, İstanbul’un çağdaş lokantacılığını başlatan kişi olarak tanınıp, başlattığı vizyoner “Yeni Anadolu Mutfağı” ile de adından söz ettirmektedir.  Bu yaklaşımda, geleneksel ve gerçekten “asil” ürünlere saygı ile eski ve yenilikçi yöntemlerle yarının mutfağını yaratma çabası var. Yıllar boyunca odaklandıkları yoğun araştırmalar ve yaratıcı prosesler sonucunda, araştırmacı şefler, tam zamanlı bir Antropolojist, köylüler, anneler ve dedeler ile birlikte, bölgenin ürünleri, yöntemleri, alışkanlıkları hakkında derin bilgi birikimi ile geniş bir ağ oluştu. Tüm bu çalışmalar, toprağın gerçek sahipleri ve şehirlerdeki şefler arasında başarılı bir işbirliği ile sonuçlandı. Ve ödül olarak, Mikla, 2015’te Dünyanın en iyi 100 lokantalarından biri seçildi.“Yeni Anadolu Mutfağı” ile, 2015 yılında “Dünyanın En İyi 100 Restoranı” listesine 96. sıradan giren Mikla, 2016 yılında 40 sıra sıçrayarak 56. ve 2017’de de tırmanışı sürdürerek 51. sıraya gelmiştir. Mikla, listeye üç sene üst üste giren tek Türk restoranıdır.

2016: En iyi 56. Restoran /Mikla – The World’s 50 Best Restaurant
2015: En iyi 96.Restoran /Mikla – The World’s 50 Best Restaurant
2006: En İyi Restoran / Mikla – TimeOut İstanbul
2004: En İyi Bar / NuTeras – TimeOut İstanbul
2003: Özel Başarı / Mehmet Gürs – TimeOut İstanbul
2003: En İyi Şef / Mehmet Gürs – Lokanta – TimeOut İstanbul
2002: En İyi Bar / NuTeras – TimeOut İstanbul
2001: En İyi Restoran / Downtown – TimeOut İstanbul

Maruf YILMAZ

Önceki İçerik

MAKSUT AŞKAR

Sonraki İçerik

PARİS SOKAK LEZZETLERİ

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir