MAKSUT AŞKAR


Neolokal ekibi, dürüst yemeği toprak anadan ilham, geleneklerinden örnek alarak tasarlayıp misafirlerine sunmayı amaçlıyor. Bunu yaparken de geleneksel tarifleri ince ayrıntıları ile inceleyerek, tüketilmediği için yok olmaya yüz tutmuş ürünlerle harmanlıyor. Genç ve meraklı ekibin başındaki şef maksut aşkar, “biz sahip çıkmazsak, gelecek neslin sahip olacağı bir şey kalmayacak ellerinde” diyor. Lokal mutfağı modern teknikler ve yenilikçi bakış açısı ile birleştirerek ortaya rafine ve yeni bir algı çıkarıyor.


http://www.neolokal.com/

1976 İskenderun doğumlu olan Maksut Aşkar, turizm ve otelcilik okuduğu 9 sene içinde, profesyonel bir yönetici olmak için mutfak eğitimi de aldı. Okul hayatı boyunca Q jazz club, emporio armani cafe gibi işletmelerde çalıştı. Mezun olduğunda ise Nupera adlı çok mekanlı yiyecek içecek işletmesinde yöneticilik yaptı. Nupera’dan sonra, Hillside City Club’larda kendi işletmesinin yöneticiliğini yaptı. Maksut Aşkar, çalıştığı bu süre içinde lezzet tasarlama tutkusunu farklı projeler ile ifade etmeye çalıştı. Tasarladığı lezzetleri sergilerle örtüştürdü, karma sergilere dahil oldu ve solo sergiler açtı. Son 6 senesini hayallerinin peşinden koşarak geçiren Maksut Aşkar, önce 2007- 2009 yılları arasında Multi, sonra da 2009-2012 yılları arasında LilBitz adında iki restoranla mutfaktaki yaratıcılığını kanıtladı. Deneyimlerini, Boğaziçi Üniversitesi sertifika programlarında paylaştı ve halen Özyeğin Üniversitesi Turizm ve Otel işletmeciliği bölümünde dersler vererek, kendisi gibi hayallerinin peşinden koşan gençlerle paylaşıyor.

Son yıllarda şef ve işletmeci olarak görev aldığı “Sekizİstanbul” adlı restoranın ardından Salt Galata’da açtığı mekanı “Neolokal” ile Türk yemeklerine modern dokunuşlarla kendi sanatsal, minimal ve modern yorumunu kattığı muhteşem lezzetler sunuyor. Bir yandan da 24Kitchen’da yayınlanmaya devam eden ve Türk mutfağını modern haliyle dünyaya tanıtan “Lezzet Sanatı” ve ” “Neolokal” programlarıyla TV izleyicisiyle buluşuyor.


Restaurant olarak kendimizi zamansız görüyoruz. Zamana bağlı kalmadan yolumuzda yürümek; bir yandan geçmişimizden öğrenme, diğer yandan da bize devamlı kendimizi yenileme ve geliştirme fırsatı tanıyor. Geçmişimiz derken geleneklerimizden ve kayıp kültürlerimizden bahsediyoruz. Gelecek ve yeni nesiller için geçmişimize sahip çıkmanın görevimiz olduğuna inanıyoruz. Bu inançla geçmiş ve gelecek arasında köprü olduğumuzu hissediyor ve gelecekte kabul görecek şekilde eski yemeklerimizi modernleştirerek sunuyoruz.http://www.neolokal.com/

Son olarak ise İstanbul’un göbeğinde olan bu gösterişli restorant ve değerli ekibi şunları söylüyor


İnanıyoruz ki, köprü görevini ancak toprak anaya, geçmişimize ve geleneklerimize hakettikleri saygıyı göstererek ancak yerine getirebiliriz. Yapmış olmak için yapmamak gerekiyor. Nasıl köprünün ayakları toprağa değiyorsa, biz de ancak toprağa dokunursak bu görevi hakkaniyetle yerine getirebiliriz. Biz ekipçe işte bunu öğreniyoruz. Çıktığımız bu yolu bizimle deneyimlediğiniz için teşekkür ederiz ve deneyimlerimizi sizinle paylaşmaktan çok mutluyuz.


http://www.neolokal.com

Maruf YILMAZ

Önceki İçerik

İTALYA SOKAK LEZZETLERİ

Sonraki İçerik

MEHMET GÜRS

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir