OSMAN SEZENER

Ateş her zaman buradaydı ama her şey bizim üzerindeki kontrolümüzle başladı. Ateş etrafında toplanmak bize birlikte olmayı öğretti, ondan korkmamayı bize ‘yemek yapmayı’ öğretti. Basitçe, insan hayatı ateşle uzadı.


http://odurla.com/

M. Osman Sezener, 1982 yılında İzmir’de sevinçle işlettikleri bir aileye ve restoranlarına doğdu. 
İzmir Amerikan Lisesi’nden mezun olduktan sonra yiyecek ve içecek endüstrisine ilgi duydu ve ailesini takip etmeye karar verdi. 
Eğitimine Bilkent Turizm ve Otel İşletmeciliği’nde başladı ve eğitimini hemen ardından New York Fransız Mutfağı’nda tamamladı.

Yarı Alman ve yarı Girit köklerinin yardımıyla bu sektörün kendisine verdikleri şeyi harmanlayabileceği inancına adım attı.
“Ailesi sayesinde, kalabalık masalarda 4 öğün yediği harika yemekler” yaratım sürecinde belirleyici faktör oldu.

Eğitiminden sonra eğitim hayatını tecrübe ile pekiştirmek için ABD, İtalya ve İstanbul’da önemli mutfaklarda çalıştı.
Yine, çocukluğundan beri iç ve dış gezilerde sokak yemekleri ile tanıştı ve iyi restoranlarda yediği yemekler damak ve aklının gelişiminde büyük rol oynadı. 
Eğitimin sadece okulda olmadığının farkında olmak; 
yaşamak istediği bu yemek macerasının prensibi olarak, yaşadığı toprağın malzemelerini, hikayesi olan insanların tariflerini ve farklı dokularla coğrafyaların hazinelerini keşfetti.

O zamanlar Sezener, farklı ülkelerdeki çalışma deneyiminden İzmir’e döndü ve ailesinin Ristorante Pizzeria Venedik’i yeni markalarla genişletmek için çalışmaya başladı;
Venedik Catering ve Venedik Pizza Express’i yarattı. 
Aile mesleği için yapmayı planladığı yenilikler de bu şekilde kendini göstermeye başladı.

Osman Sezener, çocukluğundan beri hayalini çektiği şeyi kararlı rotasında gerçekleştirerek, büyüdüğü bölgenin toprak ve denizinden, odun ateşinde, en doğal şekilde pişirdiği bir restoran oluşturdu.

Bu felsefeye dayanarak OD | 
URLA, Sezener’in aile zeytinliklerini Urla’da konumlandırarak 2018’in son aylarında ziyaretçilere farklı bir deneyim yaşatmak için kapılarını açtı. 
OD, Osman Sezener’in bitmeyen enerjisine paralel olarak devam eder ve mevsimsel getirilere göre her ay menüsünü yeniler. 
Kendisini değişime terk etmeden ve onu gelişmeye zorlamadığı sürece her şeyin yok olabileceğine inanan Sezener için OD, misafirlerine her zaman yenisini sunmayı amaçlamaktadır.

Od Urla, camla çevrili mimarisi ve yüksek tavanıyla sizi bir deneyimin merkezi haline getiriyor. zeytin ağaçları arasında doğa ile iç içe olanı tüketmek insana daima haz vermektedir. Nereden geldiğini bilerek, ne yediğimiz içtiğimizi görmek bizi yüceltmektedir. Osman Sezener ise tam olarak bunu yapmaktadır.Her ay değişen menüsü ile birçok işletmeye ve kişiye örnek olan OD tutkusunu denizden, bahçeden ve sevgiden almıştır. Konuyu tüm güzelliklerini en ince ayrıntısına kadar öğrenir ve iyi malzemenin peşinden giden Osman şef ve ekibine gönülden başarılar dileriz. Yerel üretimi desteklemek ve bu malzemeleri tüm tariflere tutku ile dahil etmek tam olarak mesleğe olan sevgi ve saygıyı temsil etmektedir.

Maruf YILMAZ

Önceki İçerik

HAVUÇLU KEK

Sonraki İçerik

BISCOTTI

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir